Ukáž mi šperk a ja ti poviem, kto si

Ozdobný predmet používaný tisícročia, vyrobený z rozmanitých druhov materiálov. Vyrábaný z drahých kovov, drahokamov či polodrahokamov alebo iných lacnejších alternatív, ktoré by ste na prvý pohľad možno ani nerozoznali. Že neviete, o čo ide?

No predsa o šperky, o ktoré sa začíname, hlavne my ženy, zaujímať už v útlom veku, kedy si poväčšine skúšame šperky našich mám alebo starých mám. Môžu mať rôznu podobu - masívny náhrdelník, vykladaný prsteň, prívesok na jemnej retiazke a iné.

Kedysi boli šperky spájané s božstvami a rôznymi rituálmi. V minulých dobách ste nimi mohli dokonca platiť. Od týchto kedysi magických funkcií a tradícií sa ale upustilo a v dnešnej dobe nám slúžia hlavne ako doplnok. Ako doplnok, ktorý vyzdvihne a dodá šarm nielen celkovému outfitu, ale aj žene, ktorá ho nosí a väčšinou opatruje ako oko v hlave. Hlavne ak sa jedná o drahší kúsok alebo taký, ktorý má citovú hodnotu. Teda niečo, čo kedysi nepatrilo vám, ale napríklad vašej starej mame.

Šperky tiež vyjadrujú osobnosť a charakter ich nositeľa. Drahokamom a polodrahokamom sa dokonca pripisujú aj niektoré liečivé účinky a mnohé z týchto kameňov so sebou nesú aj zaujímavú charakteristiku. Napríklad taký diamant - je symbolom čistoty, oddanosti a vernosti, ale aj odvahy a neporaziteľnosti. Rubín vám zasa dodá potrebnú energiu do života a blahodárne pôsobí aj na srdce. Zafír upokojuje myseľ, potláča depresiu a podporuje sústredenie.

Polodrahokam ametyst sa zasa vyznačuje ochrannou silou, ktorá blokuje negatívnu energiu. Onyx je kameňom sily, citrín zasa pomôže regenerovať vaše telo a myseľ. S ruženínom sa spája láska, s tyrkysom ochrana a duchovná pohoda. Jadeit je symbolom čistoty a prináša do života harmóniu.

Existuje nespočetne veľa drahokamov a polodrahokamov. Tak isto, ako majú tieto kamene liečivé a pozitívne účinky na telo a myseľ, majú aj účinky negatívne. Preto je dobré s nimi zaobchádzať opatrne a nepodceňovať ich účinky.

Zaujal vás článok? Zapojte sa do diskusie:

Obľúbené kategórie

Blúzky už od 199 
Moderné dámske blúzky rôznych farieb za vynikajúce ceny. Všetko skladom, do 24 hodín u vás.