Tajomstvo farieb: odhaľte ich význam

Sú všade navôkol nás. Každá vec a každý predmet má tie svoje, ktoré im prislúchajú. Existuje niekoľko základných farieb. Sú nimi červená, oranžová, žltá, zelená, modrá a fialová. Hovoríme tiež, že sú to farby dúhy. Existuje tiež ale nespočetné množstvo ich odtieňov a nespočetné množstvo ich tmavých a svetlých tónov.

Čo sa týka ich psychologického delenia, delíme ich na aktívne a pasívne a teplé a chladné. Aktívne sú napríklad oranžová a červená, pasívnymi sú zas modrá a zelená. Pokiaľ ide o teplé farby, sú to už vyššie spomenutá oranžová a žltá. Naopak, čo sa týka tých chladných, tými sú napríklad modrá, fialová a poprípade ešte ružová. Delení je naozaj veľa, a to podľa rôznych kritérií.

Teraz si ale povedzme niečo bližšie o ich význame. Určite ste už neraz počuli o tom, že každá jedna farba má minimálne jeden prislúchajúci význam či symbol. Významov je však niekoľko. Napríklad, biela symbolizuje čistotu, nevinnosť a môže tiež poukazovať na nový začiatok. Zoberme si také šaty neviest na svadbách - tiež by mali byť podľa tradícií a zvykov snehovo biele. Hlavne pre významy, ktoré biela farba nesie a stelesňuje. Spolu s čiernou a sivou však nie je považovaná za farby v pravom slova zmysle.

Červená je farbou vášne, energie a sily. Symbolizuje oheň, krv a lásku. Žltá v nás zas evokuje slnko a veselosť. Dodáva nám energiu, dobrú náladu a optimizmus. Oranžová je zase spájaná s pozitívnou energiou, vytrvalosťou, múdrosťou a radosťou. Modrá je označovaná za záhadnú a tajomnú farbu, ktorá poskytuje kľud a vyžaruje harmóniu. Taktiež uvoľňuje a čistí. Zelená je typická pre prírodu a všetko živé. Stelesňuje rovnováhu, rozum a pokoj. Nezabudnime ani na fialovú. Je jej pripisovaná duchovnosť. Prináša inšpiráciu a je meditačnou farbou. Čierna symbolizuje vzdor a protest, tajomstvo, ničotu a napokon aj samotnú smrť. Preto je čierne oblečenie využívané pri smútočných obradoch. Nevýrazná sivá reprezentuje únavu, strach a nedôverčivosť.

Zaujal vás článok? Zapojte sa do diskusie:

Obľúbené kategórie

Blúzky už od 199 
Moderné dámske blúzky rôznych farieb za vynikajúce ceny. Všetko skladom, do 24 hodín u vás.