Strašiak polyester: 3 dôvody, prečo sa ho nebáť

Umelé vlákna majú vo svete módy pevné a zaslúžené miesto. Aj keď sa to nezdá, majú niektoré vynikajúce vlastnosti a v istých prípadoch je ich použitie vhodnejšie než použitie prírodných látok. Dnes sa pozrieme na ich typického zástupcu - polyester.

V článku o materiáloch sme si hovorili o základnom rozdelení vláken na prírodné a umelé. Väčšina ľudí má jasno vo svojich preferenciách: prírodné materiály považujú za dobré a kvalitné, umelé za nekvalitné a zlé. Pravda je ale skôr niekde uprostred. Aké dobré vlastnosti má napríklad taký polyester?

1. Polyester odpudzuje vodu

Umelé vlákna sa neveľmi kamarátia s vodou. Na rozdiel od vlny alebo bavlny, polyesterové vlákno vodu nesaje. To má niekoľko výhod. Polyester dobre odvádza pot, preto sa z neho robí napríklad funkčné športové oblečenie. Látky z polyesteru rýchlo schnú, pretože voda sa drží iba v priestore medzi vláknami. A vďaka odpudzovaniu vody vzbudzujú chladivý pocit - najmä voľné polyesterové veci ako tuniky a sukne sú v lete veľmi príjemné na nosenie, pretože je v nich subjektívne menej teplo.

2. Polyester sa ľahko udržiava

Určite ste už niekedy v živote zničili pekný a módny kúsok len preto, že ste ho nevhodne prali alebo nesprávne sušili. Prírodné látky sú veľmi citlivé na veľa vecí: teplotu vody, pracie prostriedky, mechanické namáhanie pri žmýkaní či polohu pri sušení. Umelé vlákna väčšinu týchto problémov nepoznajú. Oblečenie z polyesteru môžete bežne prať v práčke a sušiť buď v sušičke alebo klasicky zavesené. Nevyťahá sa, ani sa nezbehne. A keď ho vyžehlíte (pozor na teplotu), ostane dlhšie rovné - látky zo syntetických vláken sú totiž menej krčivé. Polyester je takisto odolnejší voči škvrnám, najmä v porovnaní s bavlnou či vlnou. A nežerú ho mole!

3. Polyester je ekologickejší

Výroba prírodných vláken, či už rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, predstavuje obrovskú záťaž na naše okolie. Navyše, vlnené či bavlnené oblečenie je problematické z hľadiska recyklácie - recyklovať sa síce dá, ale nie je to jednoduché a ani veľmi účinné. Polyester je na tom oveľa lepšie. V poslednom čase boli objavené nové postupy, s pomocou ktorých sa dá staré polyesterové oblečenie prakticky roztaviť a premeniť opäť na základnú surovinu (čisté vlákno). Okrem toho sa pri výrobe polyesteru dajú použiť iné umelé hmoty - napríklad tesilové látky sa už od roku 2002 vyrábajú výhradne z recyklovaných PET fliaš.

Zaujal vás článok? Zapojte sa do diskusie:

Obľúbené kategórie

Blúzky už od 199 
Moderné dámske blúzky rôznych farieb za vynikajúce ceny. Všetko skladom, do 24 hodín u vás.