Materiál, priadza, látka

Aký je rozdiel medzi hodvábom a saténom? Prečo je riflovina úplne iná ako látka na tričko, aj keď sú to obe tkaniny zo stopercentnej bavlny? Aký je rozdiel medzi vláknom, priadzou a niťou? Poďme si urobiť poriadok v základných pojmoch textilného priemyslu.

Materiály používané v textilníctve sa v základe delia na prírodné a syntetické (umelé). Toto rozdelenie je postavené na tom, či sa základná surovina - vlákno - nachádza bežne v prírode, alebo ho musí človek najprv vyrobiť. Prírodné vlákna sa ďalej delia na tie, ktoré získavame zo zvierat (typicky vlna) a tie, ktoré nám poskytujú rastliny (napríklad bavlna). Syntetické vlákna môžu byť čisto umelé (polyester), alebo sa na ich výrobu používa prírodná surovina - napríklad viskóza je umelé vlákno, ktoré sa vyrába z celulózovej hmoty získanej z dreva.

Vlákno je teda základ, ale zo samotných vláken by sme veľa látok nevytvorili. Sú veľmi tenké a niektoré aj príliš krátke - bežné bavlnené vlákno má dĺžku zhruba od dvoch do piatich centimetrov. Preto sa z vláken vyrába priadza - tak, že sa jednotlivé vlákna navzájom krútia a navíjajú na cievku. Kedysi sa na to používal kolovrátok, ktorý dnes nahradili moderné stroje.

Podľa typu priadze môže táto niekedy slúžiť priamo ako niť, alebo sa z nej nite vyrábajú. Viacero priadzí sa rôznym spôsobom navíja a krúti, podľa toho, aké vlastnosti má mať výsledná látka. Ak napríklad chceme zvýšiť pružnosť, krútime viacero bavlnených priadzí na elastanový základ. A aby to nebolo jednoduché, rozdiel medzi pojmami priadza a niť nie je jednoznačný a každý tovaroznalec ho môže chápať inak.

Napokon sa dostávame k látke. Tá vzniká z priadzí alebo nití a to dvoma rôznymi spôsobmi. Tým prvým je tkanie. Pri tkaní potrebujeme dve nite: jedna tvorí osnovu (predstavte si dlhé nite umiestnené vedľa seba) a druhá tzv. útok (niť, ktorá "kľučkuje" medzi niťami osnovy). Výsledkom tkania je tkanina. Druhý spôsob je pletenie, pri ktorom si vystačíme s jednou niťou; z nej vytvárame oká, ktoré sú medzi sebou rôzne spojené - predstavte si klasické štrikovanie. Výsledkom pletenia je úplet alebo pletenina.

Tkať a pliesť je možné viacerými spôsobmi. Napríklad pri spomínanej riflovine (tkanina) ide útková niť šikmo cez osnovu a osnovné nite pretína tak, že ide viackrát popod niť a iba raz ponad ňu. To vytvára typickú džínsovinu, ktorá má jednu zaujímavú vlastnosť: zospodu je bledšia ako zvrchu. Je to preto, že pri tkaní rifloviny sú farbené iba osnovné nite, útkové sú biele. A keďže útkové nite idú častejšie pod osnovné než nad ne, zospodu vidíme nite hlavne biele (útkové) a zvrchu tie modré (osnovné).

Takže teraz, keď sme si všetko pekne vysvetlili, si môžeme zodpovedať otázku zo začiatku článku: aký je rozdiel medzi hodvábom a saténom? Hodváb je prírodné vlákno na živočíšnej báze, získava sa zo sekrétov priadky morušovej a na rozdiel od iných živočíšnych vláken môže byť veľmi dlhé. Satén je splývavá látka, ktorá je utkaná v tzv. atlasovej väzbe a má vysoký lesk na lícovej strane. Môže byť utkaný z rôznych látok (bavlny, polyesteru a iných), ale najlepšie sa preň hodí - práve hodváb.

Zaujal vás článok? Zapojte sa do diskusie:

Obľúbené kategórie

Blúzky už od 199 
Moderné dámske blúzky rôznych farieb za vynikajúce ceny. Všetko skladom, do 24 hodín u vás.