Ako sa správne starať o oblečenie?

Už ste niekedy zničili peknú blúzku len preto, že ste ju nesprávne oprali? Vyťahal sa vám vlnený sveter hneď po prvom vyžmýkaní? Alebo sa vám urobila obrovská vyleptaná diera na polyesterových nohaviciach po zásahu horúcou žehličkou? Poďme si povedať, ako takýmto nehodám predchádzať.

Starostlivosť o vaše módne kúsky závisí na materiáli, z ktorého sú ušité. Ten je uvedený na štítku, ktorý má každé oblečenie. Ak zvyknete tieto štítky odstraňovať hneď po zakúpení, radšej to nerobte - naozaj záleží na tom, aké vlákna alebo zmes vláken boli použité pri výrobe.

Väčšina vecí, ktoré denne nosíme, je ušitá z bavlny. Bavlnené látky bývajú dosť krčivé, no na druhej strane veľa znesú - pri praní, sušení aj žehlení. Čo sa týka teploty, bavlna nemá problém ani s 90 °C. Aj tu však existujú výnimky. Pozor si treba dať na farby, pretože časté pranie pri vysokej teplote spôsobuje vyblednutie. Toto sa týka aj rifloviny, ktorá je takmer vždy intenzívne farbená - použite max. 60 °C. Takisto si treba dať pozor na pružné látky s prímesou elastanu, ktorý nemá rád vyššie teploty. Ak chcete predísť žmolkovaniu, perte oblečenie prevrátené naruby. Bavlna je bezproblémová aj pri sušení. Kľudne použite sušičku bielizne alebo prádlo klasicky vyvešajte - pri bielej bavlne aj na priame slnko, neublíži jej to.

Pôvodom živočíšne látky, ako vlna alebo hodváb, treba prať výlučne ručne vo vode izbovej teploty. Sú totiž veľmi citlivé na teplotné šoky. Okrem toho neznášajú zásadité prostredie, preto nie je dobrý nápad prať ich bežnými pracími prostriedkami. Niektorí odborníci odporúčajú prací prášok vynechať úplne a použiť namiesto neho šampón na vlasy. Okrem citlivého prania je pri týchto látkach dôležité aj správne sušenie. Zabudnite na sušičku či žmýkanie. Dokonca aj sušenie na priamom slnku je pre ne problematické, hodváb pri ňom môže škaredo zožltnúť. Ako teda sušiť? Najlepšie vo froté uteráku, v tieni a v dostatočnej vzdialenosti od zdroja tepla. Najmä vlnu určite nevešajte na šnúry, vyťahala by sa.

Na pomedzí prírodných a umelých látok je viskóza. Je to prírodné vlákno, ktoré ale vzniká "umelým" spôsobom. Viskózové vlákna pri namočení slabnú, preto ich po praní nemožno žmýkať a ani sušiť zavesené na šnúre alebo ramienku. Okrem toho treba odevy z viskózy prať pri nižších teplotách - v podstate je najbezpečnejšie použiť studenú vodu.

Polyester je syntetická látka a ako taká tiež nemá rada vysoké teploty. Pri praní rozhodne ostaňte pod 60 °C. Ak chcete zabrániť, aby sa vám oblečenie z polyesteru kvôli statickej elektrine lepilo na pokožku, použite aviváž. Sušenie polyesterových látok býva rýchle, pretože umelé vlákna nezadržiavajú vodu. Niekedy stačí odev zabaliť do froté uteráku a vyžmýkať, zvyšok rýchlo uschne priamo na ramienku.

Ďalšia syntetická látka, akryl, je známa tým, že veľmi rada robí žmolky. Okrem toho sa zvykne vyťahať, pretože je v mokrom stave náchylná na mechanické poškodenie. Prať teda podobne ako vlnu - ručne, vo vlažnej vode, nežmýkať a sušiť zásadne iba v rovine (nie zavesené).

A čo žehlenie? Podobne ako pri praní, aj tu je na tom najlepšie bavlna - pozor len na potlač. Najmä veľké obrázky na tričkách treba žehliť prevrátené. Hodváb a vlna sa žehliť dajú tiež, najlepšie však urobíte, ak ich vyžehlíte ešte mokré po praní. Stopercentný polyester väčšinou žehliť netreba, stačí ho vysušiť zavesený v tom tvare, v akom má zostať, je totiž veľmi málo krčivý. Ak máte nohavice zo zmesi bavlny a polyesteru, žehlite ich výlučne cez ďalšiu bavlnenú látku - napríklad utierku alebo plienku - a vždy z rubovej strany. Rovnako treba žehliť aj odevy z viskózy.

Niekedy býva oblečenie ušité z takzvanej zmesovky, teda z látky, ktorá je zložená z viacerých vláken (napr. bavlna + polyester + elastan). Ako má vyzerať starostlivosť o oblečenie v takomto prípade? Odpoveď je jednoduchá: riaďte sa pokynmi pre najcitlivejšie vlákno zmesi.

Zaujal vás článok? Zapojte sa do diskusie:

Obľúbené kategórie

Blúzky už od 199 
Moderné dámske blúzky rôznych farieb za vynikajúce ceny. Všetko skladom, do 24 hodín u vás.